Přeskočit na hlavní obsah

Co je Citrus YUZU?

Yuzu (Citrus Junos) je druh citrusového ovoce známého také jako Yuja, Yuza či Yóuzi. Je to malý kulatý citrus se silnou nerovnou kůrou a velkým obsahem pecek. Jeho chuť je pikantní, kyselá a hořkosladká - jako citron, grapefruit a mandarinka v jednom.

Vzácný citrus s historií

První zmínky o blahodárných účincích na lidské zdraví pochází z Číny a jsou staré více než 1000 let

Citrusy Yuzu najdeme, kvůli speciálním nárokům pro pěstování, pouze Číně, v Japonsku a v Jižní Koreji, odkud pochází i náš Zdravý Yuzu Tea. 

Nabitý vitamíny a minerály

Zralé plody YUZU jsou bohatým zdrojem vitamínů, minerálů a přírodních antioxidantů. YUZU obsahuje 3x více vitamínu C než „běžné“ citrony a 10x více vápníku než jablka.

Dále obsahuje nezanedbatelné množství vitamínu A, B1 (thiamin), B2 (riboflavin), B5 (kyselinu pantothenovou) a B6 (pyridoxin).

Z minerálních látek je v YUZU supercitrusech zastoupen hořčík, železo, zinek, vápník. Mezi významné složky patří i karotenoidy, flavonoidy a limonoidy ( = antioxidanty).

Právem ho tedy můžeme nazývat Supercitrusem.

YUZU Vás zbaví stresu

Citrusy YUZU se v čínské medicíně používají i v aromaterapii. Jsou známé svým pozitivním vlivem na stres a celkové zklidnění organismu a to především díky obsahu terpenoidů limonenu a linaloolu.

Rituální kouzlo

Podle japonské tradice se Yuzu využívá již od 18. století k tradičním rituálním koupelím. Nejčastěji na zimní slunovrat se připraví Yuzu koupel – celé plody Yuzu plavou na hladině koupele a pozvolna uvolňují své aroma, a tím zklidňují mysl.

Někdy se také plody pokrájí na poloviny, aby se mohla šťáva smísit s vodou. Traduje se, že při těchto koupelích se tělo lépe chrání před nachlazením a lépe se zahřívá.